You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Adsense Nedir? Çalışma Prensibi

Adsense Nedir? Çalışma Prensibi

ORGENERAL
Adsense Nedir? Çalışma Prensibi
Adsense Nedir?

[b]Adsense[/b], Dünya’nın en büyük arama motoru olan Google’ın 18 Haziran 2003 tarihinde ücretsiz olarak piyasaya sunduğu bir hizmettir. Adsense ile internet sitesi sahipleri, kendi sitelerinde Google reklamlarını yayınlayabilir ve gerek gösterim, gerekse tıklama başına ücretler kazanabilir. Google, bu sayede özgün site sahiplerine katkıda bulunmayı amaçlayarak, site sahiplerine para kazandırmayı ve Adwords müşterilerine reklamlarını alakalı ve özgün sitelerde yayınlamasını amaçlamıştır.

Adsense Nasıl Çalışır?

Kişisel internet site sahipleri, Google görüntülü reklamlarını kendi internet sitesinde yayınlayarak para kazanmak istiyorlarsa, öncelikle Google Adsense’e kayıt olmaları gerekmektedir. Hesap onaylarından ardından görüntülü reklam kodlarını siteleri içerisinde reklam göstermek istedikleri bölümlere ve göstermek istedikleri reklamların büyüklüğüne göre eklemelidir. Daha sonra Google, sizin sitenizin içeriği ile Adwords üzerinden görüntülü reklam vermek isteyen kişilerin reklam içeriklerini eşleştirir. Reklam verenler kendi içerisinde bir açık arttırmaya tabi tutulur ve o an için en yüksek teklifi veren kullanıcının reklamları siteniz üzerinde yayınlanır. Siteniz üzerinden yayınlanan reklamlar ile gösterim ve tıklama başına ücretler kazanırsınız.
Adsense’e Nasıl Kayıt Olunur?

Adsense’e aşağıdaki link üzerinden kayıt olabilirsiniz. Daha sonrasında sitenizin URL’ini eklemeniz gerekmektedir. Site URL adresinizi herhangi bir subdomain veya parametre ile değil sadece alan adı ile girmelisiniz. Örneğin, www.hosting.com.tr gibi. Site adresinizi girdikten sonra e-posta adresinizi girmeniz istenir ve size Google Adsense yardımlarını talep edip etmediğiniz sorulur. Daha sonra Google hesabınız ile oturum açılmanız istenir. Oturum açtıktan sonra ülke ve bölge ayarlarınızı seçebilir ve Adsense koşullarını kabul ettikten sonra Adsense hesabınızı oluşturmuş olursunuz. Bundan sonraki süreç ise Google’ın sitenizi birkaç koşul üzerinden inceleyerek sitenizin Adsense için uygunluğu ve yeterliliğine karar vermesi olacaktır.

Alıntı:

Adsense İçin Uygunluk Kriterleri

Adsense Google’ın sağladığı bir hizmet ve bildiğiniz gibi Google tüm servislerinde belirli politikalara sahiptir. Zaman zaman çok katı olan bu politikalar topluluğun ve hizmetlerin sorunsuz yürütülmesi için oldukça gereklidir. Adsense uygunluk koşullarını açıklayalım.

Sitenizdeki İçerikler Özgün mü?

İnternette milyarlarca web sitesi var iken sizin siteniz alakalı, özgün ve üst düzey kullanıcı deniyimi sunarak diğer internet siteleri arasından sıyrılmalıdır. Google için en önemli olan bu üç özelliğe azami miktarda dikkat etmeniz sitenizin onay sürecini hızlandıracaktır.

Siteniz Adsense Politikalarına Uygun mu?

Sitenizin içeriği [b]Google Adsense[/b] hesabınız için oldukça önemli bir konudur. Google ne yazık ki belli başlı konularda içeriklere sahip olan sitelere Adsense üyeliği sağlamamaktadır. O konular aşağıdaki gibidir.
 • Adult içerik

 • Tehdit ve zarar vermeye yönelik içerikler

 • Kişiye veya topluluğa karşı taciz ve nefret söylemleri

 • Irkçılık, dini inanış veya cinsel yönelimlere nefret

 • Küfür ifadeleri

 • Kötü amaçlı yazılım

 • İllegal içerikler

 • Uyuşturucu ve uyuşturucuya özendirme

 • Silah ve mühimmat satışı ve kullanıma özendirme
gibi konularda içerik sahibi olan siteler [b]Adsense[/b] topluluğuna kabul edilmemektedir.

Alıntı:
[b]Google Adsense[/b] politikalarıyla ilgili daha detaylı bilgi için https://support.google.com/adsense/answer/48182 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Site Trafiği ve Özgün İçerik Sayısı

[b]Google Adsense[/b] ağına katılabilmek için sitenizin belirli bir trafiğe sahip olması ve yeterli sayıda özgün içeriğe sahip olması gerekmektedir. Bu özellikler sayesinde siteniz kullanıcılar tarafından farkedilecek, ziyaret edilecek ve Google reklamları alakalı kullanıcılara gösterilebilecektir.

Adsense Nasıl Kurulur?

Varsayalım Adsense’e kayıt oldunuz ve sitenizde reklam yayınlamak için tüm kriterleri başarı ile geçtiniz. Şimdi sırada Adsense reklamlarının sitenizde yayınlanmasını sağlayan aktivasyon işlemi var.

Sitenizi Adsense ile İlişkilendirme

Adsense hesabınızdan aldığınız reklam kodunu siteniz üzerinde bulunan tagları arasına eklemeniz gerekmektedir. Bu sayede Google reklamlarını kabul edebilir ve sitenizde reklam yayınlayarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ödeme Bilgilerini Eksiksiz Doldurma

Adsense üzerinden hak ettiğiniz ücretin hesabınıza yatırılması için doldurmanız gereken birkaç alan vardır. Bunlar;
 • Tam adınız

 • Banka hesap bilgileriniz

 • Telefon numaranız alanlarını eksiksiz ve gerçek bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir
Adsense Hesabınızı Etkinleştiremediniz mi?

Adsense hesabınızın etkinleştirilememesinin sebebi siteniz üzerinde politikaya uygunsuzluk veya farklı bir durum olabilir. Böyle bir durumda öncelikle hesabınıza erişerek size iletilen e-postayı gözden geçirebilir ve etkinleştirilmeme sebebini öğrenebilirsiniz.

Site İçeriği Yüzünden Adsense’in Etkinleştirilmemesi

Sitenizin içeriğinin Adsense politikalarına uymaması, yasaklanmış içeriklerin bulunması, yetersiz içerik, içerik özgünlüğünün ve
kalitesinin yetersizliği, site gezinme ve kullanıcı deneyimi problemleri, trafik kaynaklarıyla ilgili sorunlar ve son olarak desteklenmeyen dil problemi sitenizde Adsense reklamlarının etkinleştirilmemesi konusunda ana etmenlerden bazılarıdır. Her bir hatayı dikkatli inceleyerek siteniz üzerinde düzenleme ve iyileştirmeler yapmanız gerekmektedir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Turkiye Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.