Skip to main content

WMTÜRKİYE

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız!

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Backlink Hakkında Bilgiler

Konu

Question #1
Backlink Nedir?

Backlinkler sitenizin Google’dan aldığı trafiği artırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli SEO sıralama faktörlerinden biridir. Aslında, 2016 yılında Google tarafından yapılan bir açıklama içeriğin ardından en önemli sıralama faktörlerinden birinin backlinkler olduğunu belirtmiştir.
 
Ancak SEO dünyasında yeniyseniz ve sitenizin trafiğini artırmaya çalışıyorsanız muhtemelen backlinklerin ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduklarını bilmiyor olabilirsiniz. Bu içerikte backlink kavramına ait bilmeniz gereken her şey yer almaktadır.
 
[Resim: backlink-nedir.jpg]
Backlink Nedir? Neden Tercih Edilir?

Backlink, web sayfalarımız için ücretli veya ücretsiz olarak almış olduğumuz bağlantılardır. Faydalı olabilmesi için kalıcı ve kaliteli olması gerekmektedir. Bu terimi bir çok site farklı türde tanımlayarak bizleri bilgilendirmektedir. Fakat 5 yıl önceki bilgi ile günümüzdeki bilgiler aynı değil. Arama motorları özellikle de Google kendini sürekli yenileyen, geliştiren bir oluşum içerisindedir. Özellikle de son 4 yıldır yapmış olduğu algoritma değişiklikleri kullanıcılarının oldukça dikkatini çekti.
 
Geçmiş dönemlerde backlink nedir diye sorulduğunda herhangi bir yerden almış olduğunuz bağlantıdır diyebiliyordum. Ama artık bu böyle değil. Artık kaliteli kaynaklardan alınmayan hiçbir bağlantı benim için backlink sınıfına girmiyor. Sadece bağlantı almakta önemli değil. Bir yere eklenilen bağlantı kaldırıldıktan sonra ne anlamı var.

Bunun anlık olarak faydası olsa da ileriye dönük zararı olacaktır. Hatta o kadar ciddi zararları olacaktır ki bir daha web sayfalarımızı arama motorlarında göremeyecek kadar. Bu konuyu ciddiye almanızı önermekteyim. Bağlantı alıp kaldırılmaması da yeterli değil. Davranışıda olmalı. Bağlantı aracılığıyla gelen kullanıcı aradığını buluyor mu? Sonuca ulaşıyor mu?

Backlinkleri ve Stratejinizdeki Rollerini Anlamak

SEO içinde “gelen linkler” veya “harici linkler” olarak da adlandırılan backlinkler, bir sitedeki sayfadan diğerindeki bir sayfaya giden linkler olarak bilinmektedirler. Bunlar, sitenizdeki iki sayfa arasında bulunan dahili linklere kıyasla, sitenize işaret eden üçüncü taraf kaynaklardan gelen linklerdir.

Güven

Sitenizin SEO başarısını artırmak istiyorsanız, Google ve diğer arama motorlarının sitelerin otoritesini belirlerken kullandıkları linklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunları bir sitenin itibarı olarak düşünmelisiniz. A sitesinden B sitesine giden linkler, güvenilir bir kaynak olduğuna dair bir oy olarak görülmektedir.
Birbirini tanımayan beş kişi, belirli bir restoranı şehrinizde en iyisi olarak tavsiye ettiyse, muhtemelen birden fazla kişi bunun için kefil olacağından orada iyi bir yemek bulacağınıza güvenirsiniz. Siteniz için benzer durumun geçerli olduğunu unutmamalısınız.

Popülerlik

Google bu şekilde olan backlinkleri bir site veya bir web sayfası için popülerlik oyu olarak görmektedir. Daha fazla sayıda linke sahip olanlar ile daha yüksek sıralama elde edenler arasında güçlü bir korelasyon vardır.
Başka birinin sitesinden kendinize (veya başka bir siteye) giden herhangi bir link bir backlinktir. Ancak yakında tüm linklerin eşit olmadığını öğreneceksiniz. Tıpkı daha önce hiç tanışmadığınız birisine karşı saygı duyduğunuz bir kişiden gelecek öneriye güvenmek gibi bir durum söz konusudur. Google daha çok güvenilir olan adreslerden gelen linkleri çok daha fazla önemsemektedir.
Bu güven, Google’ın o sayfanın öneminin ve yetkisinin göreceli puanını belirlemek için bir sayfayı işaret eden backlinklerin kalitesini ve miktarını değerlendiren algoritmalarından biri olan PageRank biçiminde karşımıza çıkmaktadır. Önceden net olarak sorgulanabilen günümüzde ise ölçümlenemeyen bir değerdir.

Backlink Türleri

Backlinklerin aynı olmadığı daha önce zaten belirtilmişti. Aşağıda bilmeniz ve anlamanız gereken farklı backlink türlerini bulabilirsiniz. Backlinkler hakkında bilgi edinmeye devam ederken bu türleri en iyi şekilde incelemelisiniz.
En son düzenleme: 31-08-2020, 09:24: admin.
Alıntı

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task