You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Google+(Plus) Bilgiler

Google+(Plus) Bilgiler

Google+(Plus) Bilgiler
Google Plus Nedir?

Günümüzde neredeyse herkesin bir şekilde duyduğu, gördüğü ya da tam içeriğini bilmese bile kullandığı Google Plus, bir Google ürünüdür. Dolayısıyla Google tarafından yönetilmektedir. Google Plus, temel olarak Gmail, Google Connect, Blogspot, Gtalk, Picasa gibi çok geniş içeriklere sahip olan ve sosyalleşme misyonu güden bir mecradır. Yani aslında Google Plus, Google’ın sunduğu tüm hizmetlerin birleşiminden oluşmaktadır. Bu sosyal ağ “Google +” ya da “G+” şeklinde de simgelenmektedir.

Google’ın Facebook’a rakip olması için geliştirdiği G+, Facebook ile birçok benzerliğe sahip! Tıpkı Facebook’taki gibi Google Plus’ta da fotoğraf, gif, video, metin, link vs. paylaşılabilmekte. Sosyalleşme amacı güden her sosyal ağ ile benzer özelliklere sahip olan G+ bu benzerliklerin yanında farklı veya avantajlı denebilecek özelliklere de sahip.

Örneğin; bunlardan bir tanesi çoklu olarak konferans şeklinde video görüşmeleri yapılabilen Hangoust hizmetidir. Ki bu özellik sunulduğunda, Facebook ve Twitter’da henüz böyle bir özellik yoktu. G+ tarafından sunulan bu özellik sayesinde kullanıcıların arasındaki mesafeler, engel olmaktan çıkmıştır. Hatta Google Plus, 2 kişiden fazla kişiyle aynı anda videolu görüşme imkanı sağladığından dolayı, şirketler tele konferanslarını Google Plus üzerinden gerçekleştirebilir hale gelmiştir.
Google tarafından ilk kez 28 Haziran 2011 tarihinde resmi olarak duyurulan hizmet, 20 Eylül 2011 tarihinde gerçek isimlerini kullanmak şartıyla, 18 yaş üstündeki herkesin üye olup, hizmeti kullanmasına olanak sağlamıştır.
Google Buzz ve diğer Google uygulamaları ile entegre halinde çalışan Google Plus, Google Profiller üzerine inşa edilmiş bir sistemdir. Bu arada G+, Konular, çevreler (circle), video ve sohbet odaları gibi sosyal ağ dünyasında yeni olan özellikleri de içermektedir. Hizmeti kullanmak için ise mobil cihazınız veya bilgisayarınız olması yeterli.

Google Plus Ne İşe Yarar?

Google Plus Nedir? sorusu kadar önemli olan bir diğer soru da Google Plus Ne İşe Yarar? Google’ın sosyal ağ olarak konumladığı bu mecranın ne işe yaradığı en kısa şekilde şöyle açıklanabilir; sosyal ağ konseptinde kullanıcılara sunulan Google Plus, arkadaş edinilen kullanıcılarla haberleşme, çeşitli etkinlikler düzenleme, mesajlaşma, videolu sohbet etme, fotoğraf ve video paylaşma gibi hizmetler sunan bir mecradır.
Dolayısıyla Google Plus; topluluk oluşturma, içerik paylaşma, markalı içerik takip etme kısacası sosyalleşme amacı güder. Bu da Google Plus ne işe yarar sorusunu yanıtlar niteliktedir.Google Plus Terimleri

Her sosyal ağ, diğerlerinden farklılaşmak için sadece o sosyal ağ özelinde anlamı olan bazı kavramlar üretirler. Google Plus’ın da kendine has terimleri var. İşte o kavramlar;

Akış

Kısaca tüm gönderilerin medyaya sunulduğu, yayıldığı ve görüntülenebildiği ana alan, ana sayfa diyebiliriz. “Peki, tüm gönderilerden kasıt nedir?” diye soracak olursanız; bunlar internet bağlantıları, fotoğraflar, videolar, metinler ve benzeri gibi içeriklerdir. Çevrelere eklenen kullanıcılar ve sayfaların güncellemeleri tarih ve saate göre akışta sıralanır. Ya da sizin güncellemeleriniz, çevrenizde ekli olan kişiler tarafından görülür.

Çevreler

Google Plus’ın sosyal ağ dünyasına bir yenilik olarak kazandırdığı ve bu yeniliğinden ötürü bir miktar kafa karıştıran özelliğidir. Alışılmadık ya da kafa karıştıran bir yöntem gibi görünse de “Çevreler“in takip edilen kullanıcıların, kişisel tercihlere göre farklı gruplar altında toplanmasını sağlayan bir mantığı vardır. Böylece farklı sektörlerde ya da özelliklerde olan kullanıcıları kategorize etmek mümkün olmuştur. Ayrıca kullanıcılar istedikleri içerikleri, grup özelliklerine göre sınırlayıp kişiselleştirebilir.

Sohbet

iOS, Android ve SMS destekli bütün cihazlarda kullanılabilen sohbet özelliği, çevrelerde bulunan kullanıcıların yanı sıra Google Talk, iGoogle ve benzeri gibi başka uygulamalarda ekli olan kullanıcılarla da sohbet etme fırsatı tanır. Ayrıca WhatsApp ya da diğer ağlardaki gibi bu uygulamada da fotoğraf paylaşma özelliği var.

Çoklu Video Sohbet

Uygulamanın belki de en dikkat çekici ve avantajlı özelliği diyebiliriz. Çünkü benzerlik gösterdiği Facebook bile 2 kişilik görüntülü konuşabilme imkanı sağlarken Plus, 2 kişiden fazla olacak şekilde görüntülü konuşma özelliğini sunmuştur. Tabi kişi sayısı fazla olsa da doğal olarak bir kapasite sınırı vardır. Bu sınır 10 kişi olarak belirlenmiştir. Yani maksimum 10 kişi, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, Google Plus üzerinden görüntülü bir şekilde ve aynı anda konuşabilirler. Çoklu video sohbet özelliği tıpkı “çevreler” gibi bir ilk olma özelliğine sahiptir. Bu özelliği isterseniz gizleyerek isterseniz herkese açık şekilde kullanabilirsiniz. Video sohbet, ilk kez 21 Eylül 2011 yılında will.i.am isimli kullanıcı tarafından kullanılmıştır.

Hızlı Yükleme

Mobil cihazlarla çekilen fotoğraflar ve videolar gizli ya da açık bir şekilde otomatik olarak Google Plus hesabına yüklenmektedir. Ancak bu özellik sadece, cihazında Google Plus uygulaması yüklü olan kullanıcılara özeldir. İlk yüklemede kimsenin göremediği görseller, kişinin izin vermesi halinde başka kullanıcıların görüntüleyebilmesine olanak sağlayacak şekilde açılabilmektedir.

Konular

Kullanıcılar, daha önceden tanımlanmış olan ilgilendikleri konuları takip ederek, bu konulardaki bütün güncellemeleri, görüp inceleyebilirler.

+1

Google tarafından kullanıma sunulmuş ve diğer Google uygulamalarında da görülen bu özellik bir nevi beğenme / like anlamına gelmektedir. Kısacası diğer sosyal ağlardan farklı olarak Google Plus’ta “Beğen” butonu yerine “+1” butonu yer almaktadır. +1’lenen sayfalar ise Google’da listelenerek, “önerilenler” kısmında sunulabilir ve böylece etkileşim arttırılabilir.

Sayfalar

Yazının giriş kısmında Google’ın Plus ağını kullanıma sunarken, gerçek isim kullanma kuralından bahsetmiştim. Ancak 7 Kasım 2011 tarihinde hizmete giren “Sayfalar” özelliği ile kurum ve özel işletmelerin siteye katılmasına da olanak tanınmıştır.

Oyunlar

16 Ağustos 2011 tarihinde sunulan oyun özelliği, kullanıcılara platform özelinde oyun deneyimi yaşatması açısından önemlidir.

Etkinlikler

Gezi, toplantı, eğlence gibi faaliyetlerin düzenlemesinde bunun insanlara duyurulması için kullanılan bir özelliktir.

Google Plus İle Facebook Rakip Mi?

Google Plus, kurulduğu tarihten bu yana hep Facebook ile karşılaştırılmıştır. Özgün olan birçok özelliğine rağmen Google+, deyim yerindeyse Facebook’un gölgesinden daha doğrusu Facebook ile karşılaştırılmaya maruz kalmaktan kendini kurtaramamıştır. Bu konudaki değerlendirmelere nokta koymak adına Google Türkiye Müdürü, Hürriyet’e verdiği röportajda “Google Plus, Facebook’un rakibi değil” şeklinde bir açıklama yapmıştır. Röportajın konuyla ilgili kısmını burada sizlere aktarmak istiyorum.
Son Düzenleme: 10-01-2021, 16:41, Düzenleyen: wmturkiye.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Turkiye Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.